Declension of the Finnish noun 'punajuuriväri'

punajuuriväri  -   beetroot red
  • part of speech:   noun
  • inflection type:   declension
  • declension type:    5/risti, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Declension

Fill in blanks:
casessingular
nominativepunajuuriväri
accusative, nominativepunajuuriväri
accusative, genitivepunajuurivärin
genitivepunajuurivärin
partitivepunajuuriväriä
inessivepunajuurivärissä
elativepunajuuriväristä
illativepunajuuriväriin
adessivepunajuurivärillä
ablativepunajuuriväriltä
allativepunajuurivärille
essivepunajuurivärinä
translativepunajuuriväriksi
abessivepunajuurivärittä
instructive-
comitativeSee the possessive forms below.
Fill in blanks:
casesplural
nominativepunajuurivärit
accusative, nominativepunajuurivärit
accusative, genitivepunajuurivärit
genitivepunajuurivärien
partitivepunajuurivärejä
inessivepunajuuriväreissä
elativepunajuuriväreistä
illativepunajuuriväreihin
adessivepunajuuriväreillä
ablativepunajuuriväreiltä
allativepunajuuriväreille
essivepunajuuriväreinä
translativepunajuuriväreiksi
abessivepunajuuriväreittä
instructivepunajuurivärein
comitative-
Fill in blanks:
casessingular
nominativepunajuurivärini
accusative, nominativepunajuurivärini
accusative, genitivepunajuurivärini
genitivepunajuurivärini
partitivepunajuuriväriäni
inessivepunajuurivärissäni
elativepunajuuriväristäni
illativepunajuuriväriini
adessivepunajuurivärilläni
ablativepunajuuriväriltäni
allativepunajuurivärilleni
essivepunajuurivärinäni
translativepunajuurivärikseni
abessivepunajuurivärittäni
comitative-
Fill in blanks:
casesplural
nominativepunajuurivärini
accusative, nominativepunajuurivärini
accusative, genitivepunajuurivärini
genitivepunajuurivärieni
partitivepunajuurivärejäni
inessivepunajuuriväreissäni
elativepunajuuriväreistäni
illativepunajuuriväreihini
adessivepunajuuriväreilläni
ablativepunajuuriväreiltäni
allativepunajuuriväreilleni
essivepunajuuriväreinäni
translativepunajuuriväreikseni
abessivepunajuuriväreittäni
comitativepunajuuriväreineni
Fill in blanks:
casessingular
nominativepunajuurivärisi
accusative, nominativepunajuurivärisi
accusative, genitivepunajuurivärisi
genitivepunajuurivärisi
partitivepunajuuriväriäsi
inessivepunajuurivärissäsi
elativepunajuuriväristäsi
illativepunajuuriväriisi
adessivepunajuurivärilläsi
ablativepunajuuriväriltäsi
allativepunajuurivärillesi
essivepunajuurivärinäsi
translativepunajuuriväriksesi
abessivepunajuurivärittäsi
comitative-
Fill in blanks:
casesplural
nominativepunajuurivärisi
accusative, nominativepunajuurivärisi
accusative, genitivepunajuurivärisi
genitivepunajuuriväriesi
partitivepunajuurivärejäsi
inessivepunajuuriväreissäsi
elativepunajuuriväreistäsi
illativepunajuuriväreihisi
adessivepunajuuriväreilläsi
ablativepunajuuriväreiltäsi
allativepunajuuriväreillesi
essivepunajuuriväreinäsi
translativepunajuuriväreiksesi
abessivepunajuuriväreittäsi
comitativepunajuuriväreinesi
Fill in blanks:
casessingular
nominativepunajuurivärimme
accusative, nominativepunajuurivärimme
accusative, genitivepunajuurivärimme
genitivepunajuurivärimme
partitivepunajuuriväriämme
inessivepunajuurivärissämme
elativepunajuuriväristämme
illativepunajuuriväriimme
adessivepunajuurivärillämme
ablativepunajuuriväriltämme
allativepunajuurivärillemme
essivepunajuurivärinämme
translativepunajuuriväriksemme
abessivepunajuurivärittämme
comitative-
Fill in blanks:
casesplural
nominativepunajuurivärimme
accusative, nominativepunajuurivärimme
accusative, genitivepunajuurivärimme
genitivepunajuuriväriemme
partitivepunajuurivärejämme
inessivepunajuuriväreissämme
elativepunajuuriväreistämme
illativepunajuuriväreihimme
adessivepunajuuriväreillämme
ablativepunajuuriväreiltämme
allativepunajuuriväreillemme
essivepunajuuriväreinämme
translativepunajuuriväreiksemme
abessivepunajuuriväreittämme
comitativepunajuuriväreinemme
Fill in blanks:
casessingular
nominativepunajuurivärinne
accusative, nominativepunajuurivärinne
accusative, genitivepunajuurivärinne
genitivepunajuurivärinne
partitivepunajuuriväriänne
inessivepunajuurivärissänne
elativepunajuuriväristänne
illativepunajuuriväriinne
adessivepunajuurivärillänne
ablativepunajuuriväriltänne
allativepunajuurivärillenne
essivepunajuurivärinänne
translativepunajuuriväriksenne
abessivepunajuurivärittänne
comitative-
Fill in blanks:
casesplural
nominativepunajuurivärinne
accusative, nominativepunajuurivärinne
accusative, genitivepunajuurivärinne
genitivepunajuurivärienne
partitivepunajuurivärejänne
inessivepunajuuriväreissänne
elativepunajuuriväreistänne
illativepunajuuriväreihinne
adessivepunajuuriväreillänne
ablativepunajuuriväreiltänne
allativepunajuuriväreillenne
essivepunajuuriväreinänne
translativepunajuuriväreiksenne
abessivepunajuuriväreittänne
comitativepunajuuriväreinenne
Fill in blanks:
casessingular
nominativepunajuurivärinsä
accusative, nominativepunajuurivärinsä
accusative, genitivepunajuurivärinsä
genitivepunajuurivärinsä
partitivepunajuuriväriään, punajuuriväriänsä
inessivepunajuurivärissään, punajuurivärissänsä
elativepunajuuriväristään, punajuuriväristänsä
illativepunajuuriväriinsä
adessivepunajuurivärillään, punajuurivärillänsä
ablativepunajuuriväriltään, punajuuriväriltänsä
allativepunajuurivärilleen, punajuurivärillensä
essivepunajuurivärinään, punajuurivärinänsä
translativepunajuurivärikseen, punajuuriväriksensä
abessivepunajuurivärittään, punajuurivärittänsä
comitative-
Fill in blanks:
casesplural
nominativepunajuurivärinsä
accusative, nominativepunajuurivärinsä
accusative, genitivepunajuurivärinsä
genitivepunajuuriväriensä
partitivepunajuurivärejään, punajuurivärejänsä
inessivepunajuuriväreissään, punajuuriväreissänsä
elativepunajuuriväreistään, punajuuriväreistänsä
illativepunajuuriväreihinsä
adessivepunajuuriväreillään, punajuuriväreillänsä
ablativepunajuuriväreiltään, punajuuriväreiltänsä
allativepunajuuriväreilleen, punajuuriväreillensä
essivepunajuuriväreinään, punajuuriväreinänsä
translativepunajuuriväreikseen, punajuuriväreiksensä
abessivepunajuuriväreittään, punajuuriväreittänsä
comitativepunajuuriväreineen, punajuuriväreinensä