Declension of the Finnish noun 'primäärinen alkoholi'

primäärinen alkoholi  -   primary alcohol
  • part of speech:   noun
  • inflection type:   declension
  • declension type:    51/nuoripari
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Declension

Fill in blanks:
casessingular
nominativeprimäärinen alkoholi
accusative, nominativeprimäärinen alkoholi
accusative, genitiveprimäärisen alkoholin
genitiveprimäärisen alkoholin
partitiveprimääristä alkoholia
inessiveprimäärisessä alkoholissa
elativeprimäärisestä alkoholista
illativeprimääriseen alkoholiin
adessiveprimäärisellä alkoholilla
ablativeprimääriseltä alkoholilta
allativeprimääriselle alkoholille
essiveprimäärisenä alkoholina
translativeprimääriseksi alkoholiksi
abessiveprimäärisettä alkoholitta
instructive-
comitativeSee the possessive forms below.
Fill in blanks:
casesplural
nominativeprimääriset alkoholit
accusative, nominativeprimääriset alkoholit
accusative, genitiveprimääriset alkoholit
genitiveprimääristen alkoholien, primäärisien alkoholien
partitiveprimäärisiä alkoholeja
inessiveprimäärisissä alkoholeissa
elativeprimäärisistä alkoholeista
illativeprimäärisiin alkoholeihin
adessiveprimäärisillä alkoholeilla
ablativeprimäärisiltä alkoholeilta
allativeprimäärisille alkoholeille
essiveprimäärisinä alkoholeina
translativeprimäärisiksi alkoholeiksi
abessiveprimäärisittä alkoholeitta
instructiveprimäärisin alkoholein
comitative-
Fill in blanks:
casessingular
nominativeprimäärinen alkoholini
accusative, nominativeprimäärinen alkoholini
accusative, genitiveprimäärisen alkoholini
genitiveprimäärisen alkoholini
partitiveprimääristä alkoholiani
inessiveprimäärisessä alkoholissani
elativeprimäärisestä alkoholistani
illativeprimääriseen alkoholiini
adessiveprimäärisellä alkoholillani
ablativeprimääriseltä alkoholiltani
allativeprimääriselle alkoholilleni
essiveprimäärisenä alkoholinani
translativeprimääriseksi alkoholikseni
abessiveprimäärisettä alkoholittani
comitative-
Fill in blanks:
casesplural
nominativeprimääriset alkoholini
accusative, nominativeprimääriset alkoholini
accusative, genitiveprimääriset alkoholini
genitiveprimääristen alkoholieni, primäärisien alkoholieni
partitiveprimäärisiä alkoholejani
inessiveprimäärisissä alkoholeissani
elativeprimäärisistä alkoholeistani
illativeprimäärisiin alkoholeihini
adessiveprimäärisillä alkoholeillani
ablativeprimäärisiltä alkoholeiltani
allativeprimäärisille alkoholeilleni
essiveprimäärisinä alkoholeinani
translativeprimäärisiksi alkoholeikseni
abessiveprimäärisittä alkoholeittani
comitativeprimäärisine alkoholeineni
Fill in blanks:
casessingular
nominativeprimäärinen alkoholisi
accusative, nominativeprimäärinen alkoholisi
accusative, genitiveprimäärisen alkoholisi
genitiveprimäärisen alkoholisi
partitiveprimääristä alkoholiasi
inessiveprimäärisessä alkoholissasi
elativeprimäärisestä alkoholistasi
illativeprimääriseen alkoholiisi
adessiveprimäärisellä alkoholillasi
ablativeprimääriseltä alkoholiltasi
allativeprimääriselle alkoholillesi
essiveprimäärisenä alkoholinasi
translativeprimääriseksi alkoholiksesi
abessiveprimäärisettä alkoholittasi
comitative-
Fill in blanks:
casesplural
nominativeprimääriset alkoholisi
accusative, nominativeprimääriset alkoholisi
accusative, genitiveprimääriset alkoholisi
genitiveprimääristen alkoholiesi, primäärisien alkoholiesi
partitiveprimäärisiä alkoholejasi
inessiveprimäärisissä alkoholeissasi
elativeprimäärisistä alkoholeistasi
illativeprimäärisiin alkoholeihisi
adessiveprimäärisillä alkoholeillasi
ablativeprimäärisiltä alkoholeiltasi
allativeprimäärisille alkoholeillesi
essiveprimäärisinä alkoholeinasi
translativeprimäärisiksi alkoholeiksesi
abessiveprimäärisittä alkoholeittasi
comitativeprimäärisine alkoholeinesi
Fill in blanks:
casessingular
nominativeprimäärinen alkoholimme
accusative, nominativeprimäärinen alkoholimme
accusative, genitiveprimäärisen alkoholimme
genitiveprimäärisen alkoholimme
partitiveprimääristä alkoholiamme
inessiveprimäärisessä alkoholissamme
elativeprimäärisestä alkoholistamme
illativeprimääriseen alkoholiimme
adessiveprimäärisellä alkoholillamme
ablativeprimääriseltä alkoholiltamme
allativeprimääriselle alkoholillemme
essiveprimäärisenä alkoholinamme
translativeprimääriseksi alkoholiksemme
abessiveprimäärisettä alkoholittamme
comitative-
Fill in blanks:
casesplural
nominativeprimääriset alkoholimme
accusative, nominativeprimääriset alkoholimme
accusative, genitiveprimääriset alkoholimme
genitiveprimääristen alkoholiemme, primäärisien alkoholiemme
partitiveprimäärisiä alkoholejamme
inessiveprimäärisissä alkoholeissamme
elativeprimäärisistä alkoholeistamme
illativeprimäärisiin alkoholeihimme
adessiveprimäärisillä alkoholeillamme
ablativeprimäärisiltä alkoholeiltamme
allativeprimäärisille alkoholeillemme
essiveprimäärisinä alkoholeinamme
translativeprimäärisiksi alkoholeiksemme
abessiveprimäärisittä alkoholeittamme
comitativeprimäärisine alkoholeinemme
Fill in blanks:
casessingular
nominativeprimäärinen alkoholinne
accusative, nominativeprimäärinen alkoholinne
accusative, genitiveprimäärisen alkoholinne
genitiveprimäärisen alkoholinne
partitiveprimääristä alkoholianne
inessiveprimäärisessä alkoholissanne
elativeprimäärisestä alkoholistanne
illativeprimääriseen alkoholiinne
adessiveprimäärisellä alkoholillanne
ablativeprimääriseltä alkoholiltanne
allativeprimääriselle alkoholillenne
essiveprimäärisenä alkoholinanne
translativeprimääriseksi alkoholiksenne
abessiveprimäärisettä alkoholittanne
comitative-
Fill in blanks:
casesplural
nominativeprimääriset alkoholinne
accusative, nominativeprimääriset alkoholinne
accusative, genitiveprimääriset alkoholinne
genitiveprimääristen alkoholienne, primäärisien alkoholienne
partitiveprimäärisiä alkoholejanne
inessiveprimäärisissä alkoholeissanne
elativeprimäärisistä alkoholeistanne
illativeprimäärisiin alkoholeihinne
adessiveprimäärisillä alkoholeillanne
ablativeprimäärisiltä alkoholeiltanne
allativeprimäärisille alkoholeillenne
essiveprimäärisinä alkoholeinanne
translativeprimäärisiksi alkoholeiksenne
abessiveprimäärisittä alkoholeittanne
comitativeprimäärisine alkoholeinenne
Fill in blanks:
casessingular
nominativeprimäärinen alkoholinsa
accusative, nominativeprimäärinen alkoholinsa
accusative, genitiveprimäärisen alkoholinsa
genitiveprimäärisen alkoholinsa
partitiveprimääristä alkoholiaan, primääristä alkoholiansa
inessiveprimäärisessä alkoholissaan, primäärisessä alkoholissansa
elativeprimäärisestä alkoholistaan, primäärisestä alkoholistansa
illativeprimääriseen alkoholiinsa
adessiveprimäärisellä alkoholillaan, primäärisellä alkoholillansa
ablativeprimääriseltä alkoholiltaan, primääriseltä alkoholiltansa
allativeprimääriselle alkoholilleen, primääriselle alkoholillensa
essiveprimäärisenä alkoholinaan, primäärisenä alkoholinansa
translativeprimääriseksi alkoholikseen, primääriseksi alkoholiksensa
abessiveprimäärisettä alkoholittaan, primäärisettä alkoholittansa
comitative-
Fill in blanks:
casesplural
nominativeprimääriset alkoholinsa
accusative, nominativeprimääriset alkoholinsa
accusative, genitiveprimääriset alkoholinsa
genitiveprimääristen alkoholiensa, primäärisien alkoholiensa
partitiveprimäärisiä alkoholejaan, primäärisiä alkoholejansa
inessiveprimäärisissä alkoholeissaan, primäärisissä alkoholeissansa
elativeprimäärisistä alkoholeistaan, primäärisistä alkoholeistansa
illativeprimäärisiin alkoholeihinsa
adessiveprimäärisillä alkoholeillaan, primäärisillä alkoholeillansa
ablativeprimäärisiltä alkoholeiltaan, primäärisiltä alkoholeiltansa
allativeprimäärisille alkoholeilleen, primäärisille alkoholeillensa
essiveprimäärisinä alkoholeinaan, primäärisinä alkoholeinansa
translativeprimäärisiksi alkoholeikseen, primäärisiksi alkoholeiksensa
abessiveprimäärisittä alkoholeittaan, primäärisittä alkoholeittansa
comitativeprimäärisine alkoholeineen, primäärisine alkoholeinensa