Declension of the Finnish noun 'nyrkillä tapettava'

nyrkillä tapettava  -   Term of abuse.
  • part of speech:   noun
  • inflection type:   declension
  • declension type:    10/koira, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Fill in blanks:
literally"to be killed with a fist"

Declension

Fill in blanks:
casessingular
nominativenyrkillä tapettava
accusative, nominativenyrkillä tapettava
accusative, genitivenyrkillä tapettavan
genitivenyrkillä tapettavan
genitive, rare-
partitivenyrkillä tapettavaa
inessivenyrkillä tapettavassa
elativenyrkillä tapettavasta
illativenyrkillä tapettavaan
adessivenyrkillä tapettavalla
ablativenyrkillä tapettavalta
allativenyrkillä tapettavalle
essivenyrkillä tapettavana
translativenyrkillä tapettavaksi
abessivenyrkillä tapettavatta
instructive-
comitativeSee the possessive forms below.
Fill in blanks:
casesplural
nominativenyrkillä tapettavat
accusative, nominativenyrkillä tapettavat
accusative, genitivenyrkillä tapettavat
genitivenyrkillä tapettavien
genitive, rarenyrkillä tapettavain
partitivenyrkillä tapettavia
inessivenyrkillä tapettavissa
elativenyrkillä tapettavista
illativenyrkillä tapettaviin
adessivenyrkillä tapettavilla
ablativenyrkillä tapettavilta
allativenyrkillä tapettaville
essivenyrkillä tapettavina
translativenyrkillä tapettaviksi
abessivenyrkillä tapettavitta
instructivenyrkillä tapettavin
comitative-
Fill in blanks:
casessingular
nominativenyrkillä tapettavani
accusative, nominativenyrkillä tapettavani
accusative, genitivenyrkillä tapettavani
genitivenyrkillä tapettavani
genitive, rare-
partitivenyrkillä tapettavaani
inessivenyrkillä tapettavassani
elativenyrkillä tapettavastani
illativenyrkillä tapettavaani
adessivenyrkillä tapettavallani
ablativenyrkillä tapettavaltani
allativenyrkillä tapettavalleni
essivenyrkillä tapettavanani
translativenyrkillä tapettavakseni
abessivenyrkillä tapettavattani
comitative-
Fill in blanks:
casesplural
nominativenyrkillä tapettavani
accusative, nominativenyrkillä tapettavani
accusative, genitivenyrkillä tapettavani
genitivenyrkillä tapettavieni
genitive, rarenyrkillä tapettavaini
partitivenyrkillä tapettaviani
inessivenyrkillä tapettavissani
elativenyrkillä tapettavistani
illativenyrkillä tapettaviini
adessivenyrkillä tapettavillani
ablativenyrkillä tapettaviltani
allativenyrkillä tapettavilleni
essivenyrkillä tapettavinani
translativenyrkillä tapettavikseni
abessivenyrkillä tapettavittani
comitativenyrkillä tapettavineni
Fill in blanks:
casessingular
nominativenyrkillä tapettavasi
accusative, nominativenyrkillä tapettavasi
accusative, genitivenyrkillä tapettavasi
genitivenyrkillä tapettavasi
genitive, rare-
partitivenyrkillä tapettavaasi
inessivenyrkillä tapettavassasi
elativenyrkillä tapettavastasi
illativenyrkillä tapettavaasi
adessivenyrkillä tapettavallasi
ablativenyrkillä tapettavaltasi
allativenyrkillä tapettavallesi
essivenyrkillä tapettavanasi
translativenyrkillä tapettavaksesi
abessivenyrkillä tapettavattasi
comitative-
Fill in blanks:
casesplural
nominativenyrkillä tapettavasi
accusative, nominativenyrkillä tapettavasi
accusative, genitivenyrkillä tapettavasi
genitivenyrkillä tapettaviesi
genitive, rarenyrkillä tapettavaisi
partitivenyrkillä tapettaviasi
inessivenyrkillä tapettavissasi
elativenyrkillä tapettavistasi
illativenyrkillä tapettaviisi
adessivenyrkillä tapettavillasi
ablativenyrkillä tapettaviltasi
allativenyrkillä tapettavillesi
essivenyrkillä tapettavinasi
translativenyrkillä tapettaviksesi
abessivenyrkillä tapettavittasi
comitativenyrkillä tapettavinesi
Fill in blanks:
casessingular
nominativenyrkillä tapettavamme
accusative, nominativenyrkillä tapettavamme
accusative, genitivenyrkillä tapettavamme
genitivenyrkillä tapettavamme
genitive, rare-
partitivenyrkillä tapettavaamme
inessivenyrkillä tapettavassamme
elativenyrkillä tapettavastamme
illativenyrkillä tapettavaamme
adessivenyrkillä tapettavallamme
ablativenyrkillä tapettavaltamme
allativenyrkillä tapettavallemme
essivenyrkillä tapettavanamme
translativenyrkillä tapettavaksemme
abessivenyrkillä tapettavattamme
comitative-
Fill in blanks:
casesplural
nominativenyrkillä tapettavamme
accusative, nominativenyrkillä tapettavamme
accusative, genitivenyrkillä tapettavamme
genitivenyrkillä tapettaviemme
genitive, rarenyrkillä tapettavaimme
partitivenyrkillä tapettaviamme
inessivenyrkillä tapettavissamme
elativenyrkillä tapettavistamme
illativenyrkillä tapettaviimme
adessivenyrkillä tapettavillamme
ablativenyrkillä tapettaviltamme
allativenyrkillä tapettavillemme
essivenyrkillä tapettavinamme
translativenyrkillä tapettaviksemme
abessivenyrkillä tapettavittamme
comitativenyrkillä tapettavinemme
Fill in blanks:
casessingular
nominativenyrkillä tapettavanne
accusative, nominativenyrkillä tapettavanne
accusative, genitivenyrkillä tapettavanne
genitivenyrkillä tapettavanne
genitive, rare-
partitivenyrkillä tapettavaanne
inessivenyrkillä tapettavassanne
elativenyrkillä tapettavastanne
illativenyrkillä tapettavaanne
adessivenyrkillä tapettavallanne
ablativenyrkillä tapettavaltanne
allativenyrkillä tapettavallenne
essivenyrkillä tapettavananne
translativenyrkillä tapettavaksenne
abessivenyrkillä tapettavattanne
comitative-
Fill in blanks:
casesplural
nominativenyrkillä tapettavanne
accusative, nominativenyrkillä tapettavanne
accusative, genitivenyrkillä tapettavanne
genitivenyrkillä tapettavienne
genitive, rarenyrkillä tapettavainne
partitivenyrkillä tapettavianne
inessivenyrkillä tapettavissanne
elativenyrkillä tapettavistanne
illativenyrkillä tapettaviinne
adessivenyrkillä tapettavillanne
ablativenyrkillä tapettaviltanne
allativenyrkillä tapettavillenne
essivenyrkillä tapettavinanne
translativenyrkillä tapettaviksenne
abessivenyrkillä tapettavittanne
comitativenyrkillä tapettavinenne
Fill in blanks:
casessingular
nominativenyrkillä tapettavansa
accusative, nominativenyrkillä tapettavansa
accusative, genitivenyrkillä tapettavansa
genitivenyrkillä tapettavansa
genitive, rare-
partitivenyrkillä tapettavaansa
inessivenyrkillä tapettavassaan, nyrkillä tapettavassansa
elativenyrkillä tapettavastaan, nyrkillä tapettavastansa
illativenyrkillä tapettavaansa
adessivenyrkillä tapettavallaan, nyrkillä tapettavallansa
ablativenyrkillä tapettavaltaan, nyrkillä tapettavaltansa
allativenyrkillä tapettavalleen, nyrkillä tapettavallensa
essivenyrkillä tapettavanaan, nyrkillä tapettavanansa
translativenyrkillä tapettavakseen, nyrkillä tapettavaksensa
abessivenyrkillä tapettavattaan, nyrkillä tapettavattansa
comitative-
Fill in blanks:
casesplural
nominativenyrkillä tapettavansa
accusative, nominativenyrkillä tapettavansa
accusative, genitivenyrkillä tapettavansa
genitivenyrkillä tapettaviensa
genitive, rarenyrkillä tapettavainsa
partitivenyrkillä tapettaviaan, nyrkillä tapettaviansa
inessivenyrkillä tapettavissaan, nyrkillä tapettavissansa
elativenyrkillä tapettavistaan, nyrkillä tapettavistansa
illativenyrkillä tapettaviinsa
adessivenyrkillä tapettavillaan, nyrkillä tapettavillansa
ablativenyrkillä tapettaviltaan, nyrkillä tapettaviltansa
allativenyrkillä tapettavilleen, nyrkillä tapettavillensa
essivenyrkillä tapettavinaan, nyrkillä tapettavinansa
translativenyrkillä tapettavikseen, nyrkillä tapettaviksensa
abessivenyrkillä tapettavittaan, nyrkillä tapettavittansa
comitativenyrkillä tapettavineen, nyrkillä tapettavinensa