Declension of the Finnish noun 'laajakulmaobjektiivi'

laajakulmaobjektiivi  -   wide-angle lens (short focal length lens having a wide angle of view)
  • part of speech:   noun
  • inflection type:   declension
  • declension type:    5/risti, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Declension

Fill in blanks:
casessingular
nominativelaajakulmaobjektiivi
accusative, nominativelaajakulmaobjektiivi
accusative, genitivelaajakulmaobjektiivin
genitivelaajakulmaobjektiivin
partitivelaajakulmaobjektiivia
inessivelaajakulmaobjektiivissa
elativelaajakulmaobjektiivista
illativelaajakulmaobjektiiviin
adessivelaajakulmaobjektiivilla
ablativelaajakulmaobjektiivilta
allativelaajakulmaobjektiiville
essivelaajakulmaobjektiivina
translativelaajakulmaobjektiiviksi
abessivelaajakulmaobjektiivitta
instructive-
comitativeSee the possessive forms below.
Fill in blanks:
casesplural
nominativelaajakulmaobjektiivit
accusative, nominativelaajakulmaobjektiivit
accusative, genitivelaajakulmaobjektiivit
genitivelaajakulmaobjektiivien
partitivelaajakulmaobjektiiveja
inessivelaajakulmaobjektiiveissa
elativelaajakulmaobjektiiveista
illativelaajakulmaobjektiiveihin
adessivelaajakulmaobjektiiveilla
ablativelaajakulmaobjektiiveilta
allativelaajakulmaobjektiiveille
essivelaajakulmaobjektiiveina
translativelaajakulmaobjektiiveiksi
abessivelaajakulmaobjektiiveitta
instructivelaajakulmaobjektiivein
comitative-
Fill in blanks:
casessingular
nominativelaajakulmaobjektiivini
accusative, nominativelaajakulmaobjektiivini
accusative, genitivelaajakulmaobjektiivini
genitivelaajakulmaobjektiivini
partitivelaajakulmaobjektiiviani
inessivelaajakulmaobjektiivissani
elativelaajakulmaobjektiivistani
illativelaajakulmaobjektiiviini
adessivelaajakulmaobjektiivillani
ablativelaajakulmaobjektiiviltani
allativelaajakulmaobjektiivilleni
essivelaajakulmaobjektiivinani
translativelaajakulmaobjektiivikseni
abessivelaajakulmaobjektiivittani
comitative-
Fill in blanks:
casesplural
nominativelaajakulmaobjektiivini
accusative, nominativelaajakulmaobjektiivini
accusative, genitivelaajakulmaobjektiivini
genitivelaajakulmaobjektiivieni
partitivelaajakulmaobjektiivejani
inessivelaajakulmaobjektiiveissani
elativelaajakulmaobjektiiveistani
illativelaajakulmaobjektiiveihini
adessivelaajakulmaobjektiiveillani
ablativelaajakulmaobjektiiveiltani
allativelaajakulmaobjektiiveilleni
essivelaajakulmaobjektiiveinani
translativelaajakulmaobjektiiveikseni
abessivelaajakulmaobjektiiveittani
comitativelaajakulmaobjektiiveineni
Fill in blanks:
casessingular
nominativelaajakulmaobjektiivisi
accusative, nominativelaajakulmaobjektiivisi
accusative, genitivelaajakulmaobjektiivisi
genitivelaajakulmaobjektiivisi
partitivelaajakulmaobjektiiviasi
inessivelaajakulmaobjektiivissasi
elativelaajakulmaobjektiivistasi
illativelaajakulmaobjektiiviisi
adessivelaajakulmaobjektiivillasi
ablativelaajakulmaobjektiiviltasi
allativelaajakulmaobjektiivillesi
essivelaajakulmaobjektiivinasi
translativelaajakulmaobjektiiviksesi
abessivelaajakulmaobjektiivittasi
comitative-
Fill in blanks:
casesplural
nominativelaajakulmaobjektiivisi
accusative, nominativelaajakulmaobjektiivisi
accusative, genitivelaajakulmaobjektiivisi
genitivelaajakulmaobjektiiviesi
partitivelaajakulmaobjektiivejasi
inessivelaajakulmaobjektiiveissasi
elativelaajakulmaobjektiiveistasi
illativelaajakulmaobjektiiveihisi
adessivelaajakulmaobjektiiveillasi
ablativelaajakulmaobjektiiveiltasi
allativelaajakulmaobjektiiveillesi
essivelaajakulmaobjektiiveinasi
translativelaajakulmaobjektiiveiksesi
abessivelaajakulmaobjektiiveittasi
comitativelaajakulmaobjektiiveinesi
Fill in blanks:
casessingular
nominativelaajakulmaobjektiivimme
accusative, nominativelaajakulmaobjektiivimme
accusative, genitivelaajakulmaobjektiivimme
genitivelaajakulmaobjektiivimme
partitivelaajakulmaobjektiiviamme
inessivelaajakulmaobjektiivissamme
elativelaajakulmaobjektiivistamme
illativelaajakulmaobjektiiviimme
adessivelaajakulmaobjektiivillamme
ablativelaajakulmaobjektiiviltamme
allativelaajakulmaobjektiivillemme
essivelaajakulmaobjektiivinamme
translativelaajakulmaobjektiiviksemme
abessivelaajakulmaobjektiivittamme
comitative-
Fill in blanks:
casesplural
nominativelaajakulmaobjektiivimme
accusative, nominativelaajakulmaobjektiivimme
accusative, genitivelaajakulmaobjektiivimme
genitivelaajakulmaobjektiiviemme
partitivelaajakulmaobjektiivejamme
inessivelaajakulmaobjektiiveissamme
elativelaajakulmaobjektiiveistamme
illativelaajakulmaobjektiiveihimme
adessivelaajakulmaobjektiiveillamme
ablativelaajakulmaobjektiiveiltamme
allativelaajakulmaobjektiiveillemme
essivelaajakulmaobjektiiveinamme
translativelaajakulmaobjektiiveiksemme
abessivelaajakulmaobjektiiveittamme
comitativelaajakulmaobjektiiveinemme
Fill in blanks:
casessingular
nominativelaajakulmaobjektiivinne
accusative, nominativelaajakulmaobjektiivinne
accusative, genitivelaajakulmaobjektiivinne
genitivelaajakulmaobjektiivinne
partitivelaajakulmaobjektiivianne
inessivelaajakulmaobjektiivissanne
elativelaajakulmaobjektiivistanne
illativelaajakulmaobjektiiviinne
adessivelaajakulmaobjektiivillanne
ablativelaajakulmaobjektiiviltanne
allativelaajakulmaobjektiivillenne
essivelaajakulmaobjektiivinanne
translativelaajakulmaobjektiiviksenne
abessivelaajakulmaobjektiivittanne
comitative-
Fill in blanks:
casesplural
nominativelaajakulmaobjektiivinne
accusative, nominativelaajakulmaobjektiivinne
accusative, genitivelaajakulmaobjektiivinne
genitivelaajakulmaobjektiivienne
partitivelaajakulmaobjektiivejanne
inessivelaajakulmaobjektiiveissanne
elativelaajakulmaobjektiiveistanne
illativelaajakulmaobjektiiveihinne
adessivelaajakulmaobjektiiveillanne
ablativelaajakulmaobjektiiveiltanne
allativelaajakulmaobjektiiveillenne
essivelaajakulmaobjektiiveinanne
translativelaajakulmaobjektiiveiksenne
abessivelaajakulmaobjektiiveittanne
comitativelaajakulmaobjektiiveinenne
Fill in blanks:
casessingular
nominativelaajakulmaobjektiivinsa
accusative, nominativelaajakulmaobjektiivinsa
accusative, genitivelaajakulmaobjektiivinsa
genitivelaajakulmaobjektiivinsa
partitivelaajakulmaobjektiiviaan, laajakulmaobjektiiviansa
inessivelaajakulmaobjektiivissaan, laajakulmaobjektiivissansa
elativelaajakulmaobjektiivistaan, laajakulmaobjektiivistansa
illativelaajakulmaobjektiiviinsa
adessivelaajakulmaobjektiivillaan, laajakulmaobjektiivillansa
ablativelaajakulmaobjektiiviltaan, laajakulmaobjektiiviltansa
allativelaajakulmaobjektiivilleen, laajakulmaobjektiivillensa
essivelaajakulmaobjektiivinaan, laajakulmaobjektiivinansa
translativelaajakulmaobjektiivikseen, laajakulmaobjektiiviksensa
abessivelaajakulmaobjektiivittaan, laajakulmaobjektiivittansa
comitative-
Fill in blanks:
casesplural
nominativelaajakulmaobjektiivinsa
accusative, nominativelaajakulmaobjektiivinsa
accusative, genitivelaajakulmaobjektiivinsa
genitivelaajakulmaobjektiiviensa
partitivelaajakulmaobjektiivejaan, laajakulmaobjektiivejansa
inessivelaajakulmaobjektiiveissaan, laajakulmaobjektiiveissansa
elativelaajakulmaobjektiiveistaan, laajakulmaobjektiiveistansa
illativelaajakulmaobjektiiveihinsa
adessivelaajakulmaobjektiiveillaan, laajakulmaobjektiiveillansa
ablativelaajakulmaobjektiiveiltaan, laajakulmaobjektiiveiltansa
allativelaajakulmaobjektiiveilleen, laajakulmaobjektiiveillensa
essivelaajakulmaobjektiiveinaan, laajakulmaobjektiiveinansa
translativelaajakulmaobjektiiveikseen, laajakulmaobjektiiveiksensa
abessivelaajakulmaobjektiiveittaan, laajakulmaobjektiiveittansa
comitativelaajakulmaobjektiiveineen, laajakulmaobjektiiveinensa