Declension of the Finnish noun 'konkretisoituminen'
- part of speech: noun
- inflection type: declension
- declension type: 38/nainen, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Declension
Fill in blanks:
cases | singular |
---|---|
nominative | konkretisoituminen |
accusative, nominative | konkretisoituminen |
accusative, genitive | konkretisoitumisen |
genitive | konkretisoitumisen |
partitive | konkretisoitumista |
inessive | konkretisoitumisessa |
elative | konkretisoitumisesta |
illative | konkretisoitumiseen |
adessive | konkretisoitumisella |
ablative | konkretisoitumiselta |
allative | konkretisoitumiselle |
essive | konkretisoitumisena |
translative | konkretisoitumiseksi |
abessive | konkretisoitumisetta |
instructive | - |
comitative | See the possessive forms below. |
Fill in blanks:
cases | plural |
---|---|
nominative | konkretisoitumiset |
accusative, nominative | konkretisoitumiset |
accusative, genitive | konkretisoitumiset |
genitive | konkretisoitumisten, konkretisoitumisien |
partitive | konkretisoitumisia |
inessive | konkretisoitumisissa |
elative | konkretisoitumisista |
illative | konkretisoitumisiin |
adessive | konkretisoitumisilla |
ablative | konkretisoitumisilta |
allative | konkretisoitumisille |
essive | konkretisoitumisina |
translative | konkretisoitumisiksi |
abessive | konkretisoitumisitta |
instructive | konkretisoitumisin |
comitative | - |
Fill in blanks:
cases | singular |
---|---|
nominative | konkretisoitumiseni |
accusative, nominative | konkretisoitumiseni |
accusative, genitive | konkretisoitumiseni |
genitive | konkretisoitumiseni |
partitive | konkretisoitumistani |
inessive | konkretisoitumisessani |
elative | konkretisoitumisestani |
illative | konkretisoitumiseeni |
adessive | konkretisoitumisellani |
ablative | konkretisoitumiseltani |
allative | konkretisoitumiselleni |
essive | konkretisoitumisenani |
translative | konkretisoitumisekseni |
abessive | konkretisoitumisettani |
comitative | - |
Fill in blanks:
cases | plural |
---|---|
nominative | konkretisoitumiseni |
accusative, nominative | konkretisoitumiseni |
accusative, genitive | konkretisoitumiseni |
genitive | konkretisoitumisteni, konkretisoitumisieni |
partitive | konkretisoitumisiani |
inessive | konkretisoitumisissani |
elative | konkretisoitumisistani |
illative | konkretisoitumisiini |
adessive | konkretisoitumisillani |
ablative | konkretisoitumisiltani |
allative | konkretisoitumisilleni |
essive | konkretisoitumisinani |
translative | konkretisoitumisikseni |
abessive | konkretisoitumisittani |
comitative | konkretisoitumisineni |
Fill in blanks:
cases | singular |
---|---|
nominative | konkretisoitumisesi |
accusative, nominative | konkretisoitumisesi |
accusative, genitive | konkretisoitumisesi |
genitive | konkretisoitumisesi |
partitive | konkretisoitumistasi |
inessive | konkretisoitumisessasi |
elative | konkretisoitumisestasi |
illative | konkretisoitumiseesi |
adessive | konkretisoitumisellasi |
ablative | konkretisoitumiseltasi |
allative | konkretisoitumisellesi |
essive | konkretisoitumisenasi |
translative | konkretisoitumiseksesi |
abessive | konkretisoitumisettasi |
comitative | - |
Fill in blanks:
cases | plural |
---|---|
nominative | konkretisoitumisesi |
accusative, nominative | konkretisoitumisesi |
accusative, genitive | konkretisoitumisesi |
genitive | konkretisoitumistesi, konkretisoitumisiesi |
partitive | konkretisoitumisiasi |
inessive | konkretisoitumisissasi |
elative | konkretisoitumisistasi |
illative | konkretisoitumisiisi |
adessive | konkretisoitumisillasi |
ablative | konkretisoitumisiltasi |
allative | konkretisoitumisillesi |
essive | konkretisoitumisinasi |
translative | konkretisoitumisiksesi |
abessive | konkretisoitumisittasi |
comitative | konkretisoitumisinesi |
Fill in blanks:
cases | singular |
---|---|
nominative | konkretisoitumisemme |
accusative, nominative | konkretisoitumisemme |
accusative, genitive | konkretisoitumisemme |
genitive | konkretisoitumisemme |
partitive | konkretisoitumistamme |
inessive | konkretisoitumisessamme |
elative | konkretisoitumisestamme |
illative | konkretisoitumiseemme |
adessive | konkretisoitumisellamme |
ablative | konkretisoitumiseltamme |
allative | konkretisoitumisellemme |
essive | konkretisoitumisenamme |
translative | konkretisoitumiseksemme |
abessive | konkretisoitumisettamme |
comitative | - |
Fill in blanks:
cases | plural |
---|---|
nominative | konkretisoitumisemme |
accusative, nominative | konkretisoitumisemme |
accusative, genitive | konkretisoitumisemme |
genitive | konkretisoitumistemme, konkretisoitumisiemme |
partitive | konkretisoitumisiamme |
inessive | konkretisoitumisissamme |
elative | konkretisoitumisistamme |
illative | konkretisoitumisiimme |
adessive | konkretisoitumisillamme |
ablative | konkretisoitumisiltamme |
allative | konkretisoitumisillemme |
essive | konkretisoitumisinamme |
translative | konkretisoitumisiksemme |
abessive | konkretisoitumisittamme |
comitative | konkretisoitumisinemme |
Fill in blanks:
cases | singular |
---|---|
nominative | konkretisoitumisenne |
accusative, nominative | konkretisoitumisenne |
accusative, genitive | konkretisoitumisenne |
genitive | konkretisoitumisenne |
partitive | konkretisoitumistanne |
inessive | konkretisoitumisessanne |
elative | konkretisoitumisestanne |
illative | konkretisoitumiseenne |
adessive | konkretisoitumisellanne |
ablative | konkretisoitumiseltanne |
allative | konkretisoitumisellenne |
essive | konkretisoitumisenanne |
translative | konkretisoitumiseksenne |
abessive | konkretisoitumisettanne |
comitative | - |
Fill in blanks:
cases | plural |
---|---|
nominative | konkretisoitumisenne |
accusative, nominative | konkretisoitumisenne |
accusative, genitive | konkretisoitumisenne |
genitive | konkretisoitumistenne, konkretisoitumisienne |
partitive | konkretisoitumisianne |
inessive | konkretisoitumisissanne |
elative | konkretisoitumisistanne |
illative | konkretisoitumisiinne |
adessive | konkretisoitumisillanne |
ablative | konkretisoitumisiltanne |
allative | konkretisoitumisillenne |
essive | konkretisoitumisinanne |
translative | konkretisoitumisiksenne |
abessive | konkretisoitumisittanne |
comitative | konkretisoitumisinenne |
Fill in blanks:
cases | singular |
---|---|
nominative | konkretisoitumisensa |
accusative, nominative | konkretisoitumisensa |
accusative, genitive | konkretisoitumisensa |
genitive | konkretisoitumisensa |
partitive | konkretisoitumistaan, konkretisoitumistansa |
inessive | konkretisoitumisessaan, konkretisoitumisessansa |
elative | konkretisoitumisestaan, konkretisoitumisestansa |
illative | konkretisoitumiseensa |
adessive | konkretisoitumisellaan, konkretisoitumisellansa |
ablative | konkretisoitumiseltaan, konkretisoitumiseltansa |
allative | konkretisoitumiselleen, konkretisoitumisellensa |
essive | konkretisoitumisenaan, konkretisoitumisenansa |
translative | konkretisoitumisekseen, konkretisoitumiseksensa |
abessive | konkretisoitumisettaan, konkretisoitumisettansa |
comitative | - |
Fill in blanks:
cases | plural |
---|---|
nominative | konkretisoitumisensa |
accusative, nominative | konkretisoitumisensa |
accusative, genitive | konkretisoitumisensa |
genitive | konkretisoitumistensa, konkretisoitumisiensa |
partitive | konkretisoitumisiaan, konkretisoitumisiansa |
inessive | konkretisoitumisissaan, konkretisoitumisissansa |
elative | konkretisoitumisistaan, konkretisoitumisistansa |
illative | konkretisoitumisiinsa |
adessive | konkretisoitumisillaan, konkretisoitumisillansa |
ablative | konkretisoitumisiltaan, konkretisoitumisiltansa |
allative | konkretisoitumisilleen, konkretisoitumisillensa |
essive | konkretisoitumisinaan, konkretisoitumisinansa |
translative | konkretisoitumisikseen, konkretisoitumisiksensa |
abessive | konkretisoitumisittaan, konkretisoitumisittansa |
comitative | konkretisoitumisineen, konkretisoitumisinensa |