Declension of the Finnish noun 'täysi kulma'

täysi kulma  -   round angle, full angle
  • part of speech:   noun
  • inflection type:   declension
  • declension type:    51/nuoripari
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Declension

Fill in blanks:
casessingular
nominativetäysi kulma
accusative, nominativetäysi kulma
accusative, genitivetäyden kulman
genitivetäyden kulman
genitive, rare-
partitivetäyttä kulmaa
inessivetäydessä kulmassa
elativetäydestä kulmasta
illativetäyteen kulmaan
adessivetäydellä kulmalla
ablativetäydeltä kulmalta
allativetäydelle kulmalle
essivetäytenä kulmana
translativetäydeksi kulmaksi
abessivetäydettä kulmatta
instructive-
comitativeSee the possessive forms below.
Fill in blanks:
casesplural
nominativetäydet kulmat
accusative, nominativetäydet kulmat
accusative, genitivetäydet kulmat
genitivetäysien kulmien
genitive, raretäytten kulmien, täysien kulmain, täytten kulmain
partitivetäysiä kulmia
inessivetäysissä kulmissa
elativetäysistä kulmista
illativetäysiin kulmiin
adessivetäysillä kulmilla
ablativetäysiltä kulmilta
allativetäysille kulmille
essivetäysinä kulmina
translativetäysiksi kulmiksi
abessivetäysittä kulmitta
instructivetäysin kulmin
comitative-
Fill in blanks:
casessingular
nominativetäysi kulmani
accusative, nominativetäysi kulmani
accusative, genitivetäyden kulmani
genitivetäyden kulmani
genitive, rare-
partitivetäyttä kulmaani
inessivetäydessä kulmassani
elativetäydestä kulmastani
illativetäyteen kulmaani
adessivetäydellä kulmallani
ablativetäydeltä kulmaltani
allativetäydelle kulmalleni
essivetäytenä kulmanani
translativetäydeksi kulmakseni
abessivetäydettä kulmattani
comitative-
Fill in blanks:
casesplural
nominativetäydet kulmani
accusative, nominativetäydet kulmani
accusative, genitivetäydet kulmani
genitivetäysien kulmieni
genitive, raretäytten kulmieni, täysien kulmaini, täytten kulmaini
partitivetäysiä kulmiani
inessivetäysissä kulmissani
elativetäysistä kulmistani
illativetäysiin kulmiini
adessivetäysillä kulmillani
ablativetäysiltä kulmiltani
allativetäysille kulmilleni
essivetäysinä kulminani
translativetäysiksi kulmikseni
abessivetäysittä kulmittani
comitativetäysine kulmineni
Fill in blanks:
casessingular
nominativetäysi kulmasi
accusative, nominativetäysi kulmasi
accusative, genitivetäyden kulmasi
genitivetäyden kulmasi
genitive, rare-
partitivetäyttä kulmaasi
inessivetäydessä kulmassasi
elativetäydestä kulmastasi
illativetäyteen kulmaasi
adessivetäydellä kulmallasi
ablativetäydeltä kulmaltasi
allativetäydelle kulmallesi
essivetäytenä kulmanasi
translativetäydeksi kulmaksesi
abessivetäydettä kulmattasi
comitative-
Fill in blanks:
casesplural
nominativetäydet kulmasi
accusative, nominativetäydet kulmasi
accusative, genitivetäydet kulmasi
genitivetäysien kulmiesi
genitive, raretäytten kulmiesi, täysien kulmaisi, täytten kulmaisi
partitivetäysiä kulmiasi
inessivetäysissä kulmissasi
elativetäysistä kulmistasi
illativetäysiin kulmiisi
adessivetäysillä kulmillasi
ablativetäysiltä kulmiltasi
allativetäysille kulmillesi
essivetäysinä kulminasi
translativetäysiksi kulmiksesi
abessivetäysittä kulmittasi
comitativetäysine kulminesi
Fill in blanks:
casessingular
nominativetäysi kulmamme
accusative, nominativetäysi kulmamme
accusative, genitivetäyden kulmamme
genitivetäyden kulmamme
genitive, rare-
partitivetäyttä kulmaamme
inessivetäydessä kulmassamme
elativetäydestä kulmastamme
illativetäyteen kulmaamme
adessivetäydellä kulmallamme
ablativetäydeltä kulmaltamme
allativetäydelle kulmallemme
essivetäytenä kulmanamme
translativetäydeksi kulmaksemme
abessivetäydettä kulmattamme
comitative-
Fill in blanks:
casesplural
nominativetäydet kulmamme
accusative, nominativetäydet kulmamme
accusative, genitivetäydet kulmamme
genitivetäysien kulmiemme
genitive, raretäytten kulmiemme, täysien kulmaimme, täytten kulmaimme
partitivetäysiä kulmiamme
inessivetäysissä kulmissamme
elativetäysistä kulmistamme
illativetäysiin kulmiimme
adessivetäysillä kulmillamme
ablativetäysiltä kulmiltamme
allativetäysille kulmillemme
essivetäysinä kulminamme
translativetäysiksi kulmiksemme
abessivetäysittä kulmittamme
comitativetäysine kulminemme
Fill in blanks:
casessingular
nominativetäysi kulmanne
accusative, nominativetäysi kulmanne
accusative, genitivetäyden kulmanne
genitivetäyden kulmanne
genitive, rare-
partitivetäyttä kulmaanne
inessivetäydessä kulmassanne
elativetäydestä kulmastanne
illativetäyteen kulmaanne
adessivetäydellä kulmallanne
ablativetäydeltä kulmaltanne
allativetäydelle kulmallenne
essivetäytenä kulmananne
translativetäydeksi kulmaksenne
abessivetäydettä kulmattanne
comitative-
Fill in blanks:
casesplural
nominativetäydet kulmanne
accusative, nominativetäydet kulmanne
accusative, genitivetäydet kulmanne
genitivetäysien kulmienne
genitive, raretäytten kulmienne, täysien kulmainne, täytten kulmainne
partitivetäysiä kulmianne
inessivetäysissä kulmissanne
elativetäysistä kulmistanne
illativetäysiin kulmiinne
adessivetäysillä kulmillanne
ablativetäysiltä kulmiltanne
allativetäysille kulmillenne
essivetäysinä kulminanne
translativetäysiksi kulmiksenne
abessivetäysittä kulmittanne
comitativetäysine kulminenne
Fill in blanks:
casessingular
nominativetäysi kulmansa
accusative, nominativetäysi kulmansa
accusative, genitivetäyden kulmansa
genitivetäyden kulmansa
genitive, rare-
partitivetäyttä kulmaansa
inessivetäydessä kulmassaan, täydessä kulmassansa
elativetäydestä kulmastaan, täydestä kulmastansa
illativetäyteen kulmaansa
adessivetäydellä kulmallaan, täydellä kulmallansa
ablativetäydeltä kulmaltaan, täydeltä kulmaltansa
allativetäydelle kulmalleen, täydelle kulmallensa
essivetäytenä kulmanaan, täytenä kulmanansa
translativetäydeksi kulmakseen, täydeksi kulmaksensa
abessivetäydettä kulmattaan, täydettä kulmattansa
comitative-
Fill in blanks:
casesplural
nominativetäydet kulmansa
accusative, nominativetäydet kulmansa
accusative, genitivetäydet kulmansa
genitivetäysien kulmiensa
genitive, raretäytten kulmiensa, täysien kulmainsa, täytten kulmainsa
partitivetäysiä kulmiaan, täysiä kulmiansa
inessivetäysissä kulmissaan, täysissä kulmissansa
elativetäysistä kulmistaan, täysistä kulmistansa
illativetäysiin kulmiinsa
adessivetäysillä kulmillaan, täysillä kulmillansa
ablativetäysiltä kulmiltaan, täysiltä kulmiltansa
allativetäysille kulmilleen, täysille kulmillensa
essivetäysinä kulminaan, täysinä kulminansa
translativetäysiksi kulmikseen, täysiksi kulmiksensa
abessivetäysittä kulmittaan, täysittä kulmittansa
comitativetäysine kulmineen, täysine kulminensa