Declension of the Finnish noun 'tulostaulukko'
- part of speech: noun
- inflection type: declension
- declension type: 4*A/laatikko, kk-k gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Declension
Fill in blanks:
cases | singular |
---|---|
nominative | tulostaulukko |
accusative, nominative | tulostaulukko |
accusative, genitive | tulostaulukon |
genitive | tulostaulukon |
partitive | tulostaulukkoa |
inessive | tulostaulukossa |
elative | tulostaulukosta |
illative | tulostaulukkoon |
adessive | tulostaulukolla |
ablative | tulostaulukolta |
allative | tulostaulukolle |
essive | tulostaulukkona |
translative | tulostaulukoksi |
abessive | tulostaulukotta |
instructive | - |
comitative | See the possessive forms below. |
Fill in blanks:
cases | plural |
---|---|
nominative | tulostaulukot |
accusative, nominative | tulostaulukot |
accusative, genitive | tulostaulukot |
genitive | tulostaulukkojen, tulostaulukoiden, tulostaulukoitten |
partitive | tulostaulukkoja, tulostaulukoita |
inessive | tulostaulukoissa |
elative | tulostaulukoista |
illative | tulostaulukkoihin, tulostaulukoihin |
adessive | tulostaulukoilla |
ablative | tulostaulukoilta |
allative | tulostaulukoille |
essive | tulostaulukkoina |
translative | tulostaulukoiksi |
abessive | tulostaulukoitta |
instructive | tulostaulukoin |
comitative | - |
Fill in blanks:
cases | singular |
---|---|
nominative | tulostaulukkoni |
accusative, nominative | tulostaulukkoni |
accusative, genitive | tulostaulukkoni |
genitive | tulostaulukkoni |
partitive | tulostaulukkoani |
inessive | tulostaulukossani |
elative | tulostaulukostani |
illative | tulostaulukkooni |
adessive | tulostaulukollani |
ablative | tulostaulukoltani |
allative | tulostaulukolleni |
essive | tulostaulukkonani |
translative | tulostaulukokseni |
abessive | tulostaulukottani |
comitative | - |
Fill in blanks:
cases | plural |
---|---|
nominative | tulostaulukkoni |
accusative, nominative | tulostaulukkoni |
accusative, genitive | tulostaulukkoni |
genitive | tulostaulukkojeni, tulostaulukoideni, tulostaulukoitteni |
partitive | tulostaulukkojani, tulostaulukoitani |
inessive | tulostaulukoissani |
elative | tulostaulukoistani |
illative | tulostaulukkoihini, tulostaulukoihini |
adessive | tulostaulukoillani |
ablative | tulostaulukoiltani |
allative | tulostaulukoilleni |
essive | tulostaulukkoinani |
translative | tulostaulukoikseni |
abessive | tulostaulukoittani |
comitative | tulostaulukkoineni |
Fill in blanks:
cases | singular |
---|---|
nominative | tulostaulukkosi |
accusative, nominative | tulostaulukkosi |
accusative, genitive | tulostaulukkosi |
genitive | tulostaulukkosi |
partitive | tulostaulukkoasi |
inessive | tulostaulukossasi |
elative | tulostaulukostasi |
illative | tulostaulukkoosi |
adessive | tulostaulukollasi |
ablative | tulostaulukoltasi |
allative | tulostaulukollesi |
essive | tulostaulukkonasi |
translative | tulostaulukoksesi |
abessive | tulostaulukottasi |
comitative | - |
Fill in blanks:
cases | plural |
---|---|
nominative | tulostaulukkosi |
accusative, nominative | tulostaulukkosi |
accusative, genitive | tulostaulukkosi |
genitive | tulostaulukkojesi, tulostaulukoidesi, tulostaulukoittesi |
partitive | tulostaulukkojasi, tulostaulukoitasi |
inessive | tulostaulukoissasi |
elative | tulostaulukoistasi |
illative | tulostaulukkoihisi, tulostaulukoihisi |
adessive | tulostaulukoillasi |
ablative | tulostaulukoiltasi |
allative | tulostaulukoillesi |
essive | tulostaulukkoinasi |
translative | tulostaulukoiksesi |
abessive | tulostaulukoittasi |
comitative | tulostaulukkoinesi |
Fill in blanks:
cases | singular |
---|---|
nominative | tulostaulukkomme |
accusative, nominative | tulostaulukkomme |
accusative, genitive | tulostaulukkomme |
genitive | tulostaulukkomme |
partitive | tulostaulukkoamme |
inessive | tulostaulukossamme |
elative | tulostaulukostamme |
illative | tulostaulukkoomme |
adessive | tulostaulukollamme |
ablative | tulostaulukoltamme |
allative | tulostaulukollemme |
essive | tulostaulukkonamme |
translative | tulostaulukoksemme |
abessive | tulostaulukottamme |
comitative | - |
Fill in blanks:
cases | plural |
---|---|
nominative | tulostaulukkomme |
accusative, nominative | tulostaulukkomme |
accusative, genitive | tulostaulukkomme |
genitive | tulostaulukkojemme, tulostaulukoidemme, tulostaulukoittemme |
partitive | tulostaulukkojamme, tulostaulukoitamme |
inessive | tulostaulukoissamme |
elative | tulostaulukoistamme |
illative | tulostaulukkoihimme, tulostaulukoihimme |
adessive | tulostaulukoillamme |
ablative | tulostaulukoiltamme |
allative | tulostaulukoillemme |
essive | tulostaulukkoinamme |
translative | tulostaulukoiksemme |
abessive | tulostaulukoittamme |
comitative | tulostaulukkoinemme |
Fill in blanks:
cases | singular |
---|---|
nominative | tulostaulukkonne |
accusative, nominative | tulostaulukkonne |
accusative, genitive | tulostaulukkonne |
genitive | tulostaulukkonne |
partitive | tulostaulukkoanne |
inessive | tulostaulukossanne |
elative | tulostaulukostanne |
illative | tulostaulukkoonne |
adessive | tulostaulukollanne |
ablative | tulostaulukoltanne |
allative | tulostaulukollenne |
essive | tulostaulukkonanne |
translative | tulostaulukoksenne |
abessive | tulostaulukottanne |
comitative | - |
Fill in blanks:
cases | plural |
---|---|
nominative | tulostaulukkonne |
accusative, nominative | tulostaulukkonne |
accusative, genitive | tulostaulukkonne |
genitive | tulostaulukkojenne, tulostaulukoidenne, tulostaulukoittenne |
partitive | tulostaulukkojanne, tulostaulukoitanne |
inessive | tulostaulukoissanne |
elative | tulostaulukoistanne |
illative | tulostaulukkoihinne, tulostaulukoihinne |
adessive | tulostaulukoillanne |
ablative | tulostaulukoiltanne |
allative | tulostaulukoillenne |
essive | tulostaulukkoinanne |
translative | tulostaulukoiksenne |
abessive | tulostaulukoittanne |
comitative | tulostaulukkoinenne |
Fill in blanks:
cases | singular |
---|---|
nominative | tulostaulukkonsa |
accusative, nominative | tulostaulukkonsa |
accusative, genitive | tulostaulukkonsa |
genitive | tulostaulukkonsa |
partitive | tulostaulukkoaan, tulostaulukkoansa |
inessive | tulostaulukossaan, tulostaulukossansa |
elative | tulostaulukostaan, tulostaulukostansa |
illative | tulostaulukkoonsa |
adessive | tulostaulukollaan, tulostaulukollansa |
ablative | tulostaulukoltaan, tulostaulukoltansa |
allative | tulostaulukolleen, tulostaulukollensa |
essive | tulostaulukkonaan, tulostaulukkonansa |
translative | tulostaulukokseen, tulostaulukoksensa |
abessive | tulostaulukottaan, tulostaulukottansa |
comitative | - |
Fill in blanks:
cases | plural |
---|---|
nominative | tulostaulukkonsa |
accusative, nominative | tulostaulukkonsa |
accusative, genitive | tulostaulukkonsa |
genitive | tulostaulukkojensa, tulostaulukoidensa, tulostaulukoittensa |
partitive | tulostaulukkojaan, tulostaulukoitaan, tulostaulukkojansa, tulostaulukoitansa |
inessive | tulostaulukoissaan, tulostaulukoissansa |
elative | tulostaulukoistaan, tulostaulukoistansa |
illative | tulostaulukkoihinsa, tulostaulukoihinsa |
adessive | tulostaulukoillaan, tulostaulukoillansa |
ablative | tulostaulukoiltaan, tulostaulukoiltansa |
allative | tulostaulukoilleen, tulostaulukoillensa |
essive | tulostaulukkoinaan, tulostaulukkoinansa |
translative | tulostaulukoikseen, tulostaulukoiksensa |
abessive | tulostaulukoittaan, tulostaulukoittansa |
comitative | tulostaulukkoineen, tulostaulukkoinensa |