Declension of the Finnish noun 'tuiskutuuli'
- part of speech: noun
- inflection type: declension
- declension type: 26/pieni, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.
Declension
Fill in blanks:
cases | singular |
---|---|
nominative | tuiskutuuli |
accusative, nominative | tuiskutuuli |
accusative, genitive | tuiskutuulen |
genitive | tuiskutuulen |
partitive | tuiskutuulta |
inessive | tuiskutuulessa |
elative | tuiskutuulesta |
illative | tuiskutuuleen |
adessive | tuiskutuulella |
ablative | tuiskutuulelta |
allative | tuiskutuulelle |
essive | tuiskutuulena |
translative | tuiskutuuleksi |
abessive | tuiskutuuletta |
instructive | - |
comitative | See the possessive forms below. |
Fill in blanks:
cases | plural |
---|---|
nominative | tuiskutuulet |
accusative, nominative | tuiskutuulet |
accusative, genitive | tuiskutuulet |
genitive | tuiskutuulten, tuiskutuulien |
partitive | tuiskutuulia |
inessive | tuiskutuulissa |
elative | tuiskutuulista |
illative | tuiskutuuliin |
adessive | tuiskutuulilla |
ablative | tuiskutuulilta |
allative | tuiskutuulille |
essive | tuiskutuulina |
translative | tuiskutuuliksi |
abessive | tuiskutuulitta |
instructive | tuiskutuulin |
comitative | - |
Fill in blanks:
cases | singular |
---|---|
nominative | tuiskutuuleni |
accusative, nominative | tuiskutuuleni |
accusative, genitive | tuiskutuuleni |
genitive | tuiskutuuleni |
partitive | tuiskutuultani |
inessive | tuiskutuulessani |
elative | tuiskutuulestani |
illative | tuiskutuuleeni |
adessive | tuiskutuulellani |
ablative | tuiskutuuleltani |
allative | tuiskutuulelleni |
essive | tuiskutuulenani |
translative | tuiskutuulekseni |
abessive | tuiskutuulettani |
comitative | - |
Fill in blanks:
cases | plural |
---|---|
nominative | tuiskutuuleni |
accusative, nominative | tuiskutuuleni |
accusative, genitive | tuiskutuuleni |
genitive | tuiskutuulteni, tuiskutuulieni |
partitive | tuiskutuuliani |
inessive | tuiskutuulissani |
elative | tuiskutuulistani |
illative | tuiskutuuliini |
adessive | tuiskutuulillani |
ablative | tuiskutuuliltani |
allative | tuiskutuulilleni |
essive | tuiskutuulinani |
translative | tuiskutuulikseni |
abessive | tuiskutuulittani |
comitative | tuiskutuulineni |
Fill in blanks:
cases | singular |
---|---|
nominative | tuiskutuulesi |
accusative, nominative | tuiskutuulesi |
accusative, genitive | tuiskutuulesi |
genitive | tuiskutuulesi |
partitive | tuiskutuultasi |
inessive | tuiskutuulessasi |
elative | tuiskutuulestasi |
illative | tuiskutuuleesi |
adessive | tuiskutuulellasi |
ablative | tuiskutuuleltasi |
allative | tuiskutuulellesi |
essive | tuiskutuulenasi |
translative | tuiskutuuleksesi |
abessive | tuiskutuulettasi |
comitative | - |
Fill in blanks:
cases | plural |
---|---|
nominative | tuiskutuulesi |
accusative, nominative | tuiskutuulesi |
accusative, genitive | tuiskutuulesi |
genitive | tuiskutuultesi, tuiskutuuliesi |
partitive | tuiskutuuliasi |
inessive | tuiskutuulissasi |
elative | tuiskutuulistasi |
illative | tuiskutuuliisi |
adessive | tuiskutuulillasi |
ablative | tuiskutuuliltasi |
allative | tuiskutuulillesi |
essive | tuiskutuulinasi |
translative | tuiskutuuliksesi |
abessive | tuiskutuulittasi |
comitative | tuiskutuulinesi |
Fill in blanks:
cases | singular |
---|---|
nominative | tuiskutuulemme |
accusative, nominative | tuiskutuulemme |
accusative, genitive | tuiskutuulemme |
genitive | tuiskutuulemme |
partitive | tuiskutuultamme |
inessive | tuiskutuulessamme |
elative | tuiskutuulestamme |
illative | tuiskutuuleemme |
adessive | tuiskutuulellamme |
ablative | tuiskutuuleltamme |
allative | tuiskutuulellemme |
essive | tuiskutuulenamme |
translative | tuiskutuuleksemme |
abessive | tuiskutuulettamme |
comitative | - |
Fill in blanks:
cases | plural |
---|---|
nominative | tuiskutuulemme |
accusative, nominative | tuiskutuulemme |
accusative, genitive | tuiskutuulemme |
genitive | tuiskutuultemme, tuiskutuuliemme |
partitive | tuiskutuuliamme |
inessive | tuiskutuulissamme |
elative | tuiskutuulistamme |
illative | tuiskutuuliimme |
adessive | tuiskutuulillamme |
ablative | tuiskutuuliltamme |
allative | tuiskutuulillemme |
essive | tuiskutuulinamme |
translative | tuiskutuuliksemme |
abessive | tuiskutuulittamme |
comitative | tuiskutuulinemme |
Fill in blanks:
cases | singular |
---|---|
nominative | tuiskutuulenne |
accusative, nominative | tuiskutuulenne |
accusative, genitive | tuiskutuulenne |
genitive | tuiskutuulenne |
partitive | tuiskutuultanne |
inessive | tuiskutuulessanne |
elative | tuiskutuulestanne |
illative | tuiskutuuleenne |
adessive | tuiskutuulellanne |
ablative | tuiskutuuleltanne |
allative | tuiskutuulellenne |
essive | tuiskutuulenanne |
translative | tuiskutuuleksenne |
abessive | tuiskutuulettanne |
comitative | - |
Fill in blanks:
cases | plural |
---|---|
nominative | tuiskutuulenne |
accusative, nominative | tuiskutuulenne |
accusative, genitive | tuiskutuulenne |
genitive | tuiskutuultenne, tuiskutuulienne |
partitive | tuiskutuulianne |
inessive | tuiskutuulissanne |
elative | tuiskutuulistanne |
illative | tuiskutuuliinne |
adessive | tuiskutuulillanne |
ablative | tuiskutuuliltanne |
allative | tuiskutuulillenne |
essive | tuiskutuulinanne |
translative | tuiskutuuliksenne |
abessive | tuiskutuulittanne |
comitative | tuiskutuulinenne |
Fill in blanks:
cases | singular |
---|---|
nominative | tuiskutuulensa |
accusative, nominative | tuiskutuulensa |
accusative, genitive | tuiskutuulensa |
genitive | tuiskutuulensa |
partitive | tuiskutuultaan, tuiskutuultansa |
inessive | tuiskutuulessaan, tuiskutuulessansa |
elative | tuiskutuulestaan, tuiskutuulestansa |
illative | tuiskutuuleensa |
adessive | tuiskutuulellaan, tuiskutuulellansa |
ablative | tuiskutuuleltaan, tuiskutuuleltansa |
allative | tuiskutuulelleen, tuiskutuulellensa |
essive | tuiskutuulenaan, tuiskutuulenansa |
translative | tuiskutuulekseen, tuiskutuuleksensa |
abessive | tuiskutuulettaan, tuiskutuulettansa |
comitative | - |
Fill in blanks:
cases | plural |
---|---|
nominative | tuiskutuulensa |
accusative, nominative | tuiskutuulensa |
accusative, genitive | tuiskutuulensa |
genitive | tuiskutuultensa, tuiskutuuliensa |
partitive | tuiskutuuliaan, tuiskutuuliansa |
inessive | tuiskutuulissaan, tuiskutuulissansa |
elative | tuiskutuulistaan, tuiskutuulistansa |
illative | tuiskutuuliinsa |
adessive | tuiskutuulillaan, tuiskutuulillansa |
ablative | tuiskutuuliltaan, tuiskutuuliltansa |
allative | tuiskutuulilleen, tuiskutuulillensa |
essive | tuiskutuulinaan, tuiskutuulinansa |
translative | tuiskutuulikseen, tuiskutuuliksensa |
abessive | tuiskutuulittaan, tuiskutuulittansa |
comitative | tuiskutuulineen, tuiskutuulinensa |