Declension of the Finnish noun 'tuiskutuuli'

tuiskutuuli  -   gust of wind
  • part of speech:   noun
  • inflection type:   declension
  • declension type:    26/pieni, no gradation
Tap on Finnish words on this page to listen to their pronunciation.

Declension

Fill in blanks:
casessingular
nominativetuiskutuuli
accusative, nominativetuiskutuuli
accusative, genitivetuiskutuulen
genitivetuiskutuulen
partitivetuiskutuulta
inessivetuiskutuulessa
elativetuiskutuulesta
illativetuiskutuuleen
adessivetuiskutuulella
ablativetuiskutuulelta
allativetuiskutuulelle
essivetuiskutuulena
translativetuiskutuuleksi
abessivetuiskutuuletta
instructive-
comitativeSee the possessive forms below.
Fill in blanks:
casesplural
nominativetuiskutuulet
accusative, nominativetuiskutuulet
accusative, genitivetuiskutuulet
genitivetuiskutuulten, tuiskutuulien
partitivetuiskutuulia
inessivetuiskutuulissa
elativetuiskutuulista
illativetuiskutuuliin
adessivetuiskutuulilla
ablativetuiskutuulilta
allativetuiskutuulille
essivetuiskutuulina
translativetuiskutuuliksi
abessivetuiskutuulitta
instructivetuiskutuulin
comitative-
Fill in blanks:
casessingular
nominativetuiskutuuleni
accusative, nominativetuiskutuuleni
accusative, genitivetuiskutuuleni
genitivetuiskutuuleni
partitivetuiskutuultani
inessivetuiskutuulessani
elativetuiskutuulestani
illativetuiskutuuleeni
adessivetuiskutuulellani
ablativetuiskutuuleltani
allativetuiskutuulelleni
essivetuiskutuulenani
translativetuiskutuulekseni
abessivetuiskutuulettani
comitative-
Fill in blanks:
casesplural
nominativetuiskutuuleni
accusative, nominativetuiskutuuleni
accusative, genitivetuiskutuuleni
genitivetuiskutuulteni, tuiskutuulieni
partitivetuiskutuuliani
inessivetuiskutuulissani
elativetuiskutuulistani
illativetuiskutuuliini
adessivetuiskutuulillani
ablativetuiskutuuliltani
allativetuiskutuulilleni
essivetuiskutuulinani
translativetuiskutuulikseni
abessivetuiskutuulittani
comitativetuiskutuulineni
Fill in blanks:
casessingular
nominativetuiskutuulesi
accusative, nominativetuiskutuulesi
accusative, genitivetuiskutuulesi
genitivetuiskutuulesi
partitivetuiskutuultasi
inessivetuiskutuulessasi
elativetuiskutuulestasi
illativetuiskutuuleesi
adessivetuiskutuulellasi
ablativetuiskutuuleltasi
allativetuiskutuulellesi
essivetuiskutuulenasi
translativetuiskutuuleksesi
abessivetuiskutuulettasi
comitative-
Fill in blanks:
casesplural
nominativetuiskutuulesi
accusative, nominativetuiskutuulesi
accusative, genitivetuiskutuulesi
genitivetuiskutuultesi, tuiskutuuliesi
partitivetuiskutuuliasi
inessivetuiskutuulissasi
elativetuiskutuulistasi
illativetuiskutuuliisi
adessivetuiskutuulillasi
ablativetuiskutuuliltasi
allativetuiskutuulillesi
essivetuiskutuulinasi
translativetuiskutuuliksesi
abessivetuiskutuulittasi
comitativetuiskutuulinesi
Fill in blanks:
casessingular
nominativetuiskutuulemme
accusative, nominativetuiskutuulemme
accusative, genitivetuiskutuulemme
genitivetuiskutuulemme
partitivetuiskutuultamme
inessivetuiskutuulessamme
elativetuiskutuulestamme
illativetuiskutuuleemme
adessivetuiskutuulellamme
ablativetuiskutuuleltamme
allativetuiskutuulellemme
essivetuiskutuulenamme
translativetuiskutuuleksemme
abessivetuiskutuulettamme
comitative-
Fill in blanks:
casesplural
nominativetuiskutuulemme
accusative, nominativetuiskutuulemme
accusative, genitivetuiskutuulemme
genitivetuiskutuultemme, tuiskutuuliemme
partitivetuiskutuuliamme
inessivetuiskutuulissamme
elativetuiskutuulistamme
illativetuiskutuuliimme
adessivetuiskutuulillamme
ablativetuiskutuuliltamme
allativetuiskutuulillemme
essivetuiskutuulinamme
translativetuiskutuuliksemme
abessivetuiskutuulittamme
comitativetuiskutuulinemme
Fill in blanks:
casessingular
nominativetuiskutuulenne
accusative, nominativetuiskutuulenne
accusative, genitivetuiskutuulenne
genitivetuiskutuulenne
partitivetuiskutuultanne
inessivetuiskutuulessanne
elativetuiskutuulestanne
illativetuiskutuuleenne
adessivetuiskutuulellanne
ablativetuiskutuuleltanne
allativetuiskutuulellenne
essivetuiskutuulenanne
translativetuiskutuuleksenne
abessivetuiskutuulettanne
comitative-
Fill in blanks:
casesplural
nominativetuiskutuulenne
accusative, nominativetuiskutuulenne
accusative, genitivetuiskutuulenne
genitivetuiskutuultenne, tuiskutuulienne
partitivetuiskutuulianne
inessivetuiskutuulissanne
elativetuiskutuulistanne
illativetuiskutuuliinne
adessivetuiskutuulillanne
ablativetuiskutuuliltanne
allativetuiskutuulillenne
essivetuiskutuulinanne
translativetuiskutuuliksenne
abessivetuiskutuulittanne
comitativetuiskutuulinenne
Fill in blanks:
casessingular
nominativetuiskutuulensa
accusative, nominativetuiskutuulensa
accusative, genitivetuiskutuulensa
genitivetuiskutuulensa
partitivetuiskutuultaan, tuiskutuultansa
inessivetuiskutuulessaan, tuiskutuulessansa
elativetuiskutuulestaan, tuiskutuulestansa
illativetuiskutuuleensa
adessivetuiskutuulellaan, tuiskutuulellansa
ablativetuiskutuuleltaan, tuiskutuuleltansa
allativetuiskutuulelleen, tuiskutuulellensa
essivetuiskutuulenaan, tuiskutuulenansa
translativetuiskutuulekseen, tuiskutuuleksensa
abessivetuiskutuulettaan, tuiskutuulettansa
comitative-
Fill in blanks:
casesplural
nominativetuiskutuulensa
accusative, nominativetuiskutuulensa
accusative, genitivetuiskutuulensa
genitivetuiskutuultensa, tuiskutuuliensa
partitivetuiskutuuliaan, tuiskutuuliansa
inessivetuiskutuulissaan, tuiskutuulissansa
elativetuiskutuulistaan, tuiskutuulistansa
illativetuiskutuuliinsa
adessivetuiskutuulillaan, tuiskutuulillansa
ablativetuiskutuuliltaan, tuiskutuuliltansa
allativetuiskutuulilleen, tuiskutuulillensa
essivetuiskutuulinaan, tuiskutuulinansa
translativetuiskutuulikseen, tuiskutuuliksensa
abessivetuiskutuulittaan, tuiskutuulittansa
comitativetuiskutuulineen, tuiskutuulinensa